Akşamları Gardens By the Bay’den Marina Sands Hotel, Singapur*

Singapur’da Doktora: Girizgah

Buranın para birimi Singapur Doları (SGD). TEV-SINGA/A*STAR bursu ile gelmedim, direk NUS’e başvurup NUS Research Scholar olarak geldim ancak burs olarak aynı bursu alıyoruz: 2000 SGD. Bursun süresi 4 yıl, doktoranın maximum süresi 5 yıl ancak 4 yılda bitirmeniz ideal süresi burada.Yeterliliği geçtikten, yaklaşık 2 yıl, sonra 2500 SGD oluyor.

Sağlık veyahut extreme bir harcamanız olmadığı sürece bırakın yeter mi sorusunu ~500 SGD biriktirerek ayı geçirmeniz mümkün. Öte yandan dönem sonunda eve gitmeyi düşünür veyahut acil bir sağlık problemi çıktığı zaman bu burs ucu ucuna da olsa yetiyor.

Yurtlardaki hayatı aktif tutmak için sürekli sosyal aktiviteler düzenleniyor. Bunlara hiç bir ücret ödemeden katılabiliyorsunuz. İçeceğiniz suya, yiyeceğiniz atıştırmalığa kadar düşünüyor ve organize ediyorlar.

Sungei Buloh Wetland Reserve’den iki komşu ülkeye (Soldaki Malezya, sağdaki Singapur) bakış (PGPR yurdunun gezisi ile gitmiştik)*

Benim açıkçası en başta çok fazla hamamböceği korkum vardı (temiz bir ülke ancak iklimden ve muhtemelen foodcourt’lardan ötürü bu canlılar için epey elverişli), bununla ilgili çok kötü anıları vardı bazı arkadaşlarımın. Şükür ki ben böyle bir durumla karşılaşmadım. Ayrıca tüm Singapur gibi yurtlar da gerçekten güvenli: gece gündüz rahatlıkla dolaşmak, okul içinde bir yerde eşyalarınızı bıraktığınız gibi bulmak mümkün.

Yemyeşil.

Sistematik bir saygı kültürü hakim. Herkese saygılılar. Bunun yanı sıra, bir grubun parçası olmayı, bireyselden ziyade bütün olmayı çok önemsiyorlar.

NUS’te çalıştığım yerden bakış*

Araştırma imkanları da gayet iyi. Teknoloji ve inovasyona müthiş bir destek var. Biyomedikal mühendisliğinde doktora öğrencisiyim ve lablardaki imkanların çok iyi olduğunu söyleyebilirim. Danışman hocaların birçoğu da doktorasını dünyanın en saygın eğitim kurumlarından almış kalifiye insanlardan oluşuyor.

Hepsi bu değil tabi ki. Türk lokantaları da mevcut burada. Tek sıkıntı damak tadımıza hitap eden restorantların fiyatı iki-üç kat daha fazla. Yine de illa böyle yemek istiyorum derseniz, imkanınız var, o konuda endişeniz olmasın.

--

--

FeBe/ Molecular Biologist and Geneticist / Kinda Bioinformatician/ Newbie of Single Cell Assay Development / PhD student in reality /Socially developed geek

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Ortaya Karışık (Fatma Betul Dincaslan)

FeBe/ Molecular Biologist and Geneticist / Kinda Bioinformatician/ Newbie of Single Cell Assay Development / PhD student in reality /Socially developed geek