Akşamları Gardens By the Bay’den Marina Sands Hotel, Singapur*

Singapur’da Doktora: Girizgah

Doktora Bursu Yetiyor Mu?

Sağlık veyahut extreme bir harcamanız olmadığı sürece bırakın yeter mi sorusunu ~500 SGD biriktirerek ayı geçirmeniz mümkün. Öte yandan dönem sonunda eve gitmeyi düşünür veyahut acil bir sağlık problemi çıktığı zaman bu burs ucu ucuna da olsa yetiyor.

Burs kapsamında sağlık sigortası da var ancak Türkiye’deki kadar kapsamlı değil bu tür sağlık sigortaları.

Yurt Hayatı Nasıl?

Doktora öğrencilerinin asıl ikamet ettiği 2 asıl yurt alanı var: Prince George’s Park Residences (PGPR) ve University Town (UTown). Ben daha sakin olan PGP’de banyosu oda içerisinde (ancak mutfak ortak) olan tek kişilik odalarda kalıyorum. Bu odalar gayet güzel ve rahat.

Yurtlardaki hayatı aktif tutmak için sürekli sosyal aktiviteler düzenleniyor. Bunlara hiç bir ücret ödemeden katılabiliyorsunuz. İçeceğiniz suya, yiyeceğiniz atıştırmalığa kadar düşünüyor ve organize ediyorlar.

UTown’da ise aynı daireyi paylaşan (tuvalet banyo mutfak ortak alan) 4 tek kişilik odadan oluşan apartlarda kalmak mümkün. Enerji olarak UTown daha aktif ve etkinlikler çeşitliliği de daha fazla.

Sungei Buloh Wetland Reserve’den iki komşu ülkeye (Soldaki Malezya, sağdaki Singapur) bakış (PGPR yurdunun gezisi ile gitmiştik)*

Singapur Nasıl Bir Yer?

Sistematik bir saygı kültürü hakim. Herkese saygılılar. Bunun yanı sıra, bir grubun parçası olmayı, bireyselden ziyade bütün olmayı çok önemsiyorlar.

Gündüz Singapur ile gecenin Singapur’u farklı iki ülke :) Geceleri sürekli ışık şovları var, ve gerçekten bu işte çok iyiler.

NUS nasıl?

NUS’te çalıştığım yerden bakış*

Araştırma imkanları da gayet iyi. Teknoloji ve inovasyona müthiş bir destek var. Biyomedikal mühendisliğinde doktora öğrencisiyim ve lablardaki imkanların çok iyi olduğunu söyleyebilirim. Danışman hocaların birçoğu da doktorasını dünyanın en saygın eğitim kurumlarından almış kalifiye insanlardan oluşuyor.

Elbetteki her zaman her şey müthiş olmuyor. Araştrma yapacağınız grup, anlaşıp anlaşamamak kısmında biraz şans faktörü mevcut.

Yemekler Nasıl?

Şahsım Türk yemeklerini çok seven ve yemek konusunda diğer kültürlere çok açık olmayan bir insan. Ancak burada yemekler o kadar kötü değil. Şu an benim favori Singapur yemeğim bile var: Fried Rice (Kavrulmuş Pilav).

Hepsi bu değil tabi ki. Türk lokantaları da mevcut burada. Tek sıkıntı damak tadımıza hitap eden restorantların fiyatı iki-üç kat daha fazla. Yine de illa böyle yemek istiyorum derseniz, imkanınız var, o konuda endişeniz olmasın.

*Bu yazıdaki tüm fotoğraflar iPhone 5S ile çekilmiştir.

--

--

FeBe/ Molecular Biologist and Geneticist / Kinda Bioinformatician/ Newbie of Single Cell Assay Development / PhD student in reality /Socially developed geek

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Ortaya Karışık (Fatma Betul Dincaslan)

FeBe/ Molecular Biologist and Geneticist / Kinda Bioinformatician/ Newbie of Single Cell Assay Development / PhD student in reality /Socially developed geek