Singapur’da Doktora: Ders Seçimi ve Yükümlülükler

PhD in Singapore: Course-load and Scholarship-conditions

Öncelikle belirtmem gerekirse NUS, 1905’te kurulmasına rağmen, Biyomedikal Mühendisliği henüz 2002’de kurulmuş yeni bir bölüm burada. NUS, mühendislikte ve yaşam bilimleri/biyolojide QS Ranking ve Times Higher Education (THE) sıralamalarında ilk sıralarda yer almasına rağmen biyomedikal mühendisliği için alt dal bulunmadığından biyomedikal mühendisiliği alt başlığı içinde göremeseniz de NUS BME’nin çıtayı epey yükseğe diktiğini söyleyebilirim.

QS 2020 sıralamasında Mühendislik ve Teknoloji (Engineering and Technology) alt dalında NUS’un konumu (10.sırada) (solda). THE’nın 2020 Araştırma (Research) alanında Genel Mühendislikte (General Enginering), NUS’un konumu (25. sırada) (sağda).

Bu sebeple, burada yazdıklarımı, NUS Biyomedikal Mühendiliği (+NUS Research Scholarship) çatısı altında okumanızı rica ederim.

Nusmods — Timetable ile dersler hakkında detaylı bilgi almanız mümkün.

ASTAR gibi direk enstitüde çalışacak SINGA bursu ile geldiyseniz, asistanlık zorunluluğu yok. Sadece ders yükü ve araştırmalarınız var. Ancak, benimki gibi direk departmana bağlı bir NUS Burs Programı ile geldi iseniz (NUS Research Scholar çatısı altında), bunun yanı sıra asistanlık ya da buralı iseniz mezuniyet sonrası ülkede birkaç yıl hizmet zorunluluğu bulunmakta.

Bilkent’te tezimi verdikten sonra 3 hafta içinde henüz tatil olduğunu bile anlayamadan, bavulumu bir kez daha toparlayıp doktoraya buraya geldim. Henüz jet-lag durumu geçmeden 2 gün içinde lab toplantımıza katılıp 4. gün içinde de hocamla proje tartıştım. Olaylar biraz hızlı gelişti, birinci dönem projeye adım attım, ilk ay içinde henüz projeme nasıl başlayacağımı kestirememişken bir de nur topu gibi son sınıf öğrencisi (Final Year Student -FYP) verdi hocam.

İlk dönem ders programım (EE değil de BN6999 doğrusu).
İkinci dönem derslerim (BN6999 olacak doğrusu EE6999 değil).

Tabiki mesele bu aşamalar değil, bunlar işin tuzu biberi. Umarım gerçekten yeterli olabileceğim bir sürece evriliyorumdur, zira doktoradan maksat bir özel alanda uzmanlaşmak. Bakalım zaman bize neler gösterecek, çalışmaya ve paylaşmaya devam!

--

--

FeBe/ Molecular Biologist and Geneticist / Kinda Bioinformatician/ Newbie of Single Cell Assay Development / PhD student in reality /Socially developed geek

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Ortaya Karışık (Fatma Betul Dincaslan)

FeBe/ Molecular Biologist and Geneticist / Kinda Bioinformatician/ Newbie of Single Cell Assay Development / PhD student in reality /Socially developed geek